Derek Watson

Zo stránky PRD
"Oficiálna NASA fotografia“ Dereka Watsona (v skutočnosti ilustrácia od Jany Plauchovej)

Derek Nelson Watson (* 8. január 1964 East Kingston, New Hampshire – † 30. 6. neznámeho roka na neznámej planéte) je fiktívna a ústredná postava z románu Večnosť omylov, americký astronaut. Do vesmíru letel celkove trikrát, pričom pri poslednom lete sa stal jedným z dvojice prvých extrasolárnych cestovateľov. Táto posledná misia mu zároveň bola osudnou.

Životopis

Narodil sa 8. januára 1964 v meste East Kingston, New Hampshire. Jeho matka Evelyn Watsonová, rodená Corriganová, pracovala ako stredoškolská učiteľka, otec Aidan Watson bol leteckým konštruktérom. Mal jednu sestru, Dahliu, ktorá bola od neho o štyri roky mladšia, a v dospelosti bývala so svojou rodinou, manželom a tromi deťmi, na západnom pobreží. Keď mal Derek dvanásť rokov, jeho rodina sa presťahovala do mesta Austin v Texase, kde žil až do roku 1982. Vyštudoval Texaskú technickú univerzitu, v roku 1986 nastúpil k Vojenskému letectvu Spojených štátov.

Popri zamestnaní v armáde študoval geológiu so zameraním na geomagnetizmus. V priebehu štúdia bol na expedícii na Aľjaške. Doktorát z geofyziky obhájil v roku 1991.

Nalietal vyše 3 000 hodín na strojoch rôzneho typu, kým v roku 1992 prešiel konkurzom na astronauta. Nasledujúceho roku začal so základným výcvikom v Johnsonovom kozmickom stredisku. Svoj prvý let do vesmíru absolvoval v roku 1996 v raketopláne Columbia, kde letel vo funkcii druhého pilota. Druhý let sa uskutočnil v roku 1999 na palube raketoplánu Endeavour, kde bol prvým letovým špecialistom a veliteľom užitočného zaťaženia. Bola to vedecká misia so Spacelabom v nákladovom priestore. V roku 2000 odišiel z tímu astronautov a zostal pracovať na manažérskom poste v NASA. Okrem iného sa venoval aj príprave pozorovaní geomagnetického poľa z ISS.

O niekoľko rokov neskôr sa stal priamym svedkom havárie raketoplánu Discovery, pri ktorej zahynuli jeho kolegovia a priatelia. Následne bol menovaný ako člen vyšetrovacej komisie. Asi mesiac po tejto udalosti prijal ponuku vedenia tajného Projektu z Ruska a odcestoval na kozmodróm Pleseck pripravovať sa na prvú pilotovanú extrasolárnu misiu v dejinách. Po komplikáciách napokon doletel na nepreskúmanú Bielu planétu, kde zahynul, kým jeho kolega, Fiodor Poljakov, sa vrátil na Zem živý.

Je dvakrát rozvedený a bezdetný. Jeho druhá manželka sa volala Cynthia Millerová.

Opis

Derek Watson meral 178 cm, len o necelý centimeter menej ako Poljakov, čo im umožnilo počas prípravy na let nosiť rovnaký skafander. Aj jeho hmotnosť a telesná konštitúcia boli veľmi podobné Poljakovovým parametrom. Na rozdiel od ruského kolegu však mal Watson vlasy veľmi tmavého hnedého odtieňa, takže sa javili takmer čierne, a tiež tmavé oči.

Osobnostná charakteristika

Derek Watson bol ambivertná osobnosť mierne priklonená na stranu introverzie. Racionalista stojaci nohami pevne na zemi, ateista. Vyznačoval sa nezlomnou vôľou a až nezdravo vysokou mierou zodpovednosti, starostlivosti a obetavosti. Chýbala mu naopak fantázia a vo vypätých situáciách mal sklony konať impulzívne či dokonca podliehať hnevu, pričom nemyslel na následky. Suchým humorom, či snahou oň, a cynizmom maskoval zraniteľné vnútro.

Kým prvé manželstvo uzavreté krátko po ukončení vysokej školy bolo výsledkom nezrelého citového vzplanutia, druhé stroskotalo na skutočnosti, že Watson sa stal až príliš pohltený prácou a s manželkou nastalo postupné odcudzenie.

Genéza postavy

Po prvý raz sa Plauchovej zjavili nejasné náznaky Dereka Watsona koncom jari 2003. V priebehu leta 2003 dostal meno spolu s ďalšími postavami románu – Davidom Briggsom, Nathanielom Fordom a Mary Fordovou. Predstavovali prvú skupinu pomenovaných postáv tejto knihy.

Postave Dereka Watsona predchádzalo niekoľko fiktívnych postáv, ktorých črty a do istej miery i osud nesie. V Príbehu Padajúcich Hviezd (zatiaľ nevydaný), ktorý sa vyvinul z rovnakého základu ako táto kniha, možno jeho osobnosť rozpoznať až v piatich postavách: v čiernovlasom astronautovi Paulovi Reinhardovi, ktorý cíti ťarchu zodpovednosti nad inými astronautmi (a aj lásku k žene Mary); v čiernovlasom astronautovi Raymondovi Connerym, ktorému sa rozpadli dve manželstvá a druhé so ženou menom Cindy; v taktiež čiernovlasom Rickovi Stillerovi, ktorý je nútený blúdiť po pustých planinách tejto planéty a napokon sa do nej v pohnutí rozbehne hľadať trosky raketoplánu; v bezmennom starcovi, ktorý cíti potrebu chrániť oveľa mladšieho muža; v planéťanovi Syonesovi, ktorý trpel nešťastnou láskou k žene druhého, tiež sa ujal mentorstva nad mladším mužom a napokon odchádza na dobrovoľnú smrť.

V samotnej Večnosti omylov mu predchádzal charakter Clydea Richardsa. Má tiež niekoľko nasledovníkov s podobnými črtami aj osudom, v rámci samotného románu napr. už aj Johna Higginsa. Je tiež inšpirovaný niekoľkými reálnymi postavami, najmä postavou Dekea Slaytona, astronauta a riaditeľa výcviku posádok. Zároveň má Watsonov osud do určitej miery i autobiografické črty.

Zdroj