Greenie Knižnica

Zo stránky PRD
Verzia z 12:48, 2. november 2024, ktorú vytvoril Greeniekniznica (diskusia | príspevky) (nová stránka)

Greenie knižnica je nekomerčný internetový projekt, zameraný na voľné stiahnutie kníh a e-kníh amatérskych autorov. Počiatky projektu siahajú do roku 2011. V roku 2023 bolo v knižnici viac ako 300 kníh[1]. Cieľom je vytvoriť knižnicu, kde môžu amatérski autori vydávať svoje diela po tom, čo prejdú kontrolou, a podporovať ľudí, ktorí chcú vydať svoju knihu a naučiť sa viac o kreatívnom písaní. V súčasnosti tvorí knižnicu okrem kníh tiež hudba, kvízy, tipy pre nových autorov[2] či rozhovory s profesionálnymi spisovateľmi[3].

Medzi základné piliere knižnice patrí súkromná kritika, dôraz na menej zaujímavé knižné žánre z pohľadu predajnosti či to, že písať môže každý[4].

Greenie knižnica obsahuje menej kníh ako knižnice, ktoré len zbierajú texty z iných zdrojov, ale je umožnené zdieľať texty z Greenie knižnice na iných stránkach. Pravdepodobne ide o jediný projekt so zameraním na vydávanie diel amatérskych autorov s viac ako 100 knihami. Knihy z knižnice sa objavujú v zoznamoch slovenskej fantastiky[5].

Kategórie kníh

Všetky knihy, ktoré sú súčasťou Greenie knižnice, sú zaradené do jednej zo šiestich základných kategórií. V novembri 2024 bolo v knižnici skoro 400 kníh:

  • 87 diel v kategórii beletria
  • 116 diel v kategórii poézia
  • 15 diel v kategórii výroky
  • 13 diel v kategórii recepty a životospráva
  • 44 diel v kategórii odborné knihy a kreatívne písanie
  • 25 diel v kategórii hry a herná literatúra.

(počty budú dnes aktualizované)

Formáty kníh

Cieľom knižnice je poskytovať knihy zadarmo v rôznych formátoch tak, aby boli čitateľné na množstve zariadení. Diela sa dajú čítať na počítači, tablete, mobile, čítačke elektronických kníh i na netypických zariadeniach pre čítanie kníh – ako je MP3 prehrávač či fotoaparát. Formáty kníh:

  • PDF, tlačové PDF a minimálne PDF
  • OpenDocument (ODT), OpenDocument na tlač a minimálne ODT
  • TXT a ASCII TXT (bez diakritiky)
  • HTML a komprimované JPEG obrázky
  • elektronické knihy ePub, Mobi (natívny formát pre Amazon Kindle) a Palm PDB
  • knihy sú tiež vo formáte A5 PDF a A5 OpenDocument
  • niektoré knihy sú v špeciálnych formátoch, napríklad Prekliatie temných elfov je aj v klasickom PDF s vynechávanými prázdnymi riadkami.

Zvláštny dôraz sa berie na možnosť presunúť knihy do čítačiek kníh, ako je Amazon Kindle alebo Pocketbook, bez námahy či registrácie. Vysoký dôraz sa berie tiež na ekologické hľadisko, konkrétne pri tlači na papier. Napríklad kniha Malé ľudstvo tak môže byť na 88, ale i na 22 strán pri zachovaní rovnakého obsahu.

Externé webstránky naďalej upravujú knihy pre iné formáty, napríklad OCF formát pre nevidiacich.[6]

Jazyky

Knihy v Greenie knižnici sú v drvivej väčšine v slovenskom jazyku. Pri všetkých knihách je tiež odkaz na automatické preloženie cez službu Google Translate.

Niektoré knihy sú písané priamo v českom alebo anglickom jazyku. V súčasnosti sú v knižnici aj preklady kníh do iných jazykov. Priamo v knihách sa tak používajú nasledovné jazyky využívajúce latinku: Slovenčina, Čeština, Angličtina, Nemčina, Maďarčina, Taliančina, Esperanto.

Slovenčina je tiež použitá v nárečiach: Modrančina, Tekovčina, Zemplínčina a Skaličtina.

Knihy sú tiež v jazykoch využívajúce azbuku: Ruština, Ukrajinčina, Bulharčina

Medzinárodné projekty

Medzi knihami jednotlivých autorov sú tiež knihy, ktoré autori knižnice režírovali a vytvárali spolu s autormi mimo knižnice z krajín mimo Slovenska. Ide hlavne o projekty 21 Slov a osudov, Ešte včera to fungovalo, Prezident Marsu či aktuálny projekt Ako vytvoriť dobrú postavu. Spolupráca je napríklad s českými podcastami[7].

Hudba

Súčasťou Greenie knižnice je v súčasnosti niekoľko hudobných albumov[8], vytvorených pomocou počítačového softvéru a voľne prístupných hudobných ukážok. Hudobné albumy sú voľne dostupné, vrátane výberových albumov. V roku 2024 pribudli albumy vyprodukované s pomocou umelej inteligencie.

Hry

Pod knižnicu patrí niekoľko hier, vytvorených prostredníctvom Javascriptu. Zdrojové kódy sú voľne dostupné pre kohokoľvek. Malé hry sú často zamerané na strategické uvažovanie a kombinujú matematiku a logiku. Zväčša sú pre jedného hráča a pre voľný zdrojový kód môžu byť použité ako základ pre iné, náročnejšie hry.

Financovanie

Greenie knižnica je hostovaná na subdoméne, čo umožňuje minimalizovať náklady na prevádzku. Pôvodne bola na adrese knihy.greenie.sk, ale po krádeži domény greenie.sk doménovou mafiou sa obsah presunul na subdoménu knihy.rs-design.sk. V súčasnosti je projekt hostovaný vďaka vydavateľstvu Elist na ich subdoméne greenie.elist.sk.

Zaujímavosti

  1. V knižnici sú aj diela, ktoré sa dajú považovať za sporné. Ide o knihy, ktoré sa venujú politike, náboženstvu, úlohe žien v spoločnosti či sexuálnej výchove.
  2. Súčasťou projektu je kalkulačka, ktorá vznikla zlepšením kalkulačky normostrán zo stránky normostrana.sk. Greenie kalkulačka počíta aj minúty čítania, klasické strany či porovnania so známymi knihami. Vytvorená bola aj vlastná jednotka rýchlosti čítania[9].
  3. Prvé dielo v knižnici je prvý diel Vodnej planéty. Ide o knihu, ktorá bola pôvodne výkladom sna, neskôr poviedkou, následne románom, neskôr trilógiou a v súčasnosti knižnou sériou.
  4. Na jednom mieste sú rozpísané všetky dôležitejšie postavy zo všetkých kníh, dokonca aj z diel náučnej literatúry a poézie[10].
  5. Niektoré knihy boli vytvorené kolektívom autorov, či už cez internet, alebo na osobnom stretnutí.
  6. Najkratšia kniha má len normostranu.
  7. Dvojica autorov napísala viac ako 50% kníh. Najčastejší autori napísali o svojich dôvodoch písania na web Sieťovka, napríklad Mária Nováková[11] a Stanislav Hoferek[12].
  8. V knižnici sú nielen knihy z hernej literatúry, ale aj niekoľko vlastných hier. Všetko potrebné si stačí vytlačiť na bežnej tlačiarni a nastrihať. Okrem kartových a doskových hier sú tiež hry vytvorené v Javascripte.
  9. Súčasťou je tiež kniha, v ktorej každé slovo začína na to isté písmeno. Platí to aj pre predslov ku knihe.
  10. Celá knižnica bola v minulosti aj ako .deb balíček pre operačné systémy Debian a Ubuntu. Dokonca bol k dispozícií aj inštalátor pre Microsoft Windows.
  11. Greenie knižnica sa aktívne venuje aktuálnym témam, napríklad Vojne na Ukrajine a plánom Vladimíra Putina[13].

Referencie

Externé odkazy