Súhvezdia od Andromedy po Žirafu
Súhvezdia od Andromedy po Žirafu sú komplexný encyklopedický sprievodca nočnou oblohou. Autorkou je Jana Plauchová. Táto kniha sa na rozdiel od iných astronomických encyklopédií na knižnom trhu zaoberá výlučne súhvezdiami a v rámci nich ide do faktografickej hĺbky.
Kniha je rozdelená na úvod, za ktorým nasleduje hlavných 88 kapitol. Každá z týchto kapitol predstavuje jedno súhvezdie. Súhvezdia sú rozdelené podľa doby svojej viditeľnosti na cirkumpolárne, jarné, letné, jesenné, zimné a nevychádzajúce. Ich viditeľnosť sa vzťahuje na zemepisnú šírku Slovenska, konkrétne na 49. rovnobežku (rovnobežku prechádzajúcu blízko autorkinho rodiska, Banskej Bystrice). V prekladových knihách takéto prispôsobenie obsahu stanovisku pozorovateľa chýba. Každé súhvezdie dopĺňa jeho podrobná mapa, pohľad na súhvezdie voľným okom, škála najmodernejších astrofotografií, tabuľka najjasnejších hviezd a väčšinou aj tabuľka najľahšie pozorovateľných deep-sky objektov.
Rozsah knihy presahuje 1 200 normostrán, čo je 600 strán formátu A4. Knihu vydala Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo na sklonku roka 2023.
Táto kniha priniesla:
- Najkomplexnejšie informácie výhradne o súhvezdiach (s výnimkou niektorých úvodných veľmi úzko súvisiacich tém), aké kedy boli v slovenčine knižne vydané. Tento cieľ sa odráža aj v názve – Súhvezdia od Andromedy po Žirafu znamená, že tu nájdete o súhvezdiach všetko od A po Z.
- Knižka na jednom mieste zjednocuje všetky dôležité informácie o každom z 88 súhvezdí počnúc mytologickým a historickým pôvodom cez objekty v ňom, od najjasnejších až po pozorovateľné iba najväčšími prístrojmi na svete. Významnejšie objekty sú opísané od histórie ich pozorovania a podmienok súčasného pozorovania až po ich detailnú štruktúru a vlastnosti. O množstve z týchto objektov sa údaje vydané knižne v slovenčine objavujú vôbec po prvý raz.
- Dielo sa snaží zhrnúť a porovnať rozdielnosti v údajoch, upozorniť, ktorá verzia údaju sa vyskytuje najčastejšie alebo je najnovšia. A v prípadoch, že nič nenasvedčuje správnosti konkrétnej informácie, snaží sa nestranne poskytnúť čo najširšiu škálu hodnôt, aby čitateľ nemusel listovať množstvom encyklopédií a porovnávať. Zároveň ponúka čo najviac možností, ktoré sú používané. Nájdete tu napríklad alternatívne pomenovania, pomenovania v češtine, prípadne v angličtine, alternatívne spojnice hviezd a zaužívané asterizmy na oblohe.
- Poskytuje aktuálne údaje v konfrontácii so staršími predstavami a informáciami – pozorovania najmodernejších ďalekohľadov, údaje o hviezdach podľa sond Hipparcos a Gaia.
- Nie je obmedzovaná limitovaným rozsahom prideleným na jedno súhvezdie, kvôli čomu sa u súhvezdí bohatých na objekty v iných knižkách často nedostane na slabšie z nich. Rozsah každého súhvezdia v mojej knihe je taký, aby v ňom boli všetky objekty určitej významnosti; preto sú kapitoly tiež nerovnomerne dlhé.
- Novým prístupom vysvetľuje základné fakty o nebeskej sfére. Poukazuje na súvislosti, na ktoré iní autori nepoukazujú, nachádza nové pomôcky pri vyhľadávaní obrazcov na oblohe.
- Vysvetľuje časté omyly a mýty spojené s nočnou oblohou panujúce medzi verejnosťou, napríklad rozdiel medzi zvieratníkovým súhvezdím a znamením.
- Objekty na nebeskej sfére nielen popisuje, ale vysvetľuje aj súvislosti a vzťahy medzi nimi. Na rozdiel od iných encyklopédií neopisuje všeobecné vlastnosti objektov, ako sú hviezdy, hmloviny či galaxie, ale popisuje vlastnosti množstva konkrétnych objektov. Z tých možno vyvodiť všeobecné zákonitosti ich podoby, vzniku a vývinu. Pozorný čitateľ vlastne postupuje podobne ako skutočný výskumník – odvodzuje všeobecné pravidlá z obrovského množstva príkladov.
- Popisuje, ako sú jednotlivé súhvezdia pozorovateľné z územia Slovenska (platné aj pre územie Čiech), čo prekladové knihy nemajú.
Dielo je určené najmä mierne pokročilým záujemcom o astronómiu, ktorí nechcú byť v hlavnej časti textu zaťažovaní vysvetľovaním elementárnych pojmov. Prípadné medzery v týchto pojmoch si môžu doplniť prostredníctvom slovníka na konci knihy. Knihy určené mierne pokročilým astronómom na slovenskom trhu doteraz takmer chýbali.
- Informácie v nej môže zužitkovať i vyštudovaný astronóm či skúsený pozorovateľ nebeskej sféry. Pre neho môžu byť kapitoly o jednotlivých súhvezdiach občerstvením a doplnením problematiky, ktorú už ovláda.
- Kniha je však vhodná aj pre začínajúcich astronómov, ktorých do problematiky uvedú prvé kapitoly. Prináša na odpoveď na časté otázky začiatočníkov, napríklad prečo sa medzi hviezdami kreslia spojnice, alebo ako sa vyznať v zmesi bodov na nočnej oblohe.
Členenie
Kniha sa delí na niekoľko úvodných kapitol, ktoré vysvetľujú úzko súvisiace témy - pojem súhvezdie, jeho históriu, nebeskú sféru, vzťah medzi polohou pozorovateľa na Zemi a viditeľnosti súhvezdí, orientáciu na oblohe a podobe. Obsahuje tiež popis najčastejšie spomínaných kozmických observatórií. Nasleduje hlavná časť knihy, opis jednotlivých súhvezdí podľa doby ich pozorovateľnosti. Na konci knihy je slovník najčastejšie používaných pojmov s niekoľkými obrazovými schémami. Na začiatku knihy sú dva predslovy, jeden od posudzovateľov, druhý od samotnej autorky.
História vzniku
Autorka začala písať knihu v roku 2004, krátko pred svojimi sedemnástymi narodeninami. Už od začiatku si bola istá názvom, hlavnou myšlienkou a štruktúrou tejto knihy, mala však inú predstavu o úvodných kapitolách. Hviezdne mapy si kreslila sama kurzorom v počítači, vychádzala len z máp, na ktorých nebolo nič okrem hviezd a hraníc súhvezdí. Počas prvých rokov ju písanie bavilo, ale knihu neplánovala vydať. Postupne zmenila stanovisko pod vplyvom historika astronómie, Stanislava Šišuláka, ktorý robil jazykové korekcie vznikajúcej knihy.
Rukopis sa stával čoraz prepracovanejším a obsiahlejším. Plauchovú však práca na ňom prestávala baviť. Bola však rozhodnutá dokončiť, čo začala, pretože ju trápilo, že aj predošlé pokusy o náučné publikácie (písané ešte na základnej škole) zostávali nedokončené. Počas vysokoškolského štúdia v Bratislave prácu na knihe na 2,5 roka prerušila. Obnovila ju ako nezamestnaná po skončení školy. V písaní knihy sa vyskytlo aj niekoľko ďalších pár mesiacov až rok trvajúcich prestávok. Na konci roka 2014 sa jej podarilo dokončiť všetky kapitoly jadra, tj. všetkých 88 súhvezdí. Najmä skôr spracované súhvezdia však potrebovali značné prepracovanie a doplnenie, na knihe preto pracovala aj naďalej. Dopĺňanie objektov sa uzavrelo v roku 2020, od tohto termínu prebiehali už iba malé aktualizácie. 92 hviezdnych máp nakreslených autorkou bolo zamietnutých a do výslednej verzie sa dostali hviezdne mapy a náhľady voľným okom vygenerované Petrom Zimnikovalom, astronómom z Banskej Bystrice. Kvôli intenzite autorkinej práce na knihe v posledných rokoch sa oneskorilo druhé vydanie jej románu Nula kelvinov a jeho pokračovania Tristodesať kelvinov. Napriek tomu sa aj vydanie Súhvezdí odkladalo. Autorka priznala množstvo zbytočnej a opakujúcej sa práce na knihe, ako aj nutnosť priebežného aktualizovania, čo proces písania knihy značne predĺžilo. Kniha napokon vyšla na sklonku roka 2023. Pokrstená bola počas výročného stretnutia absolventov Pomaturitného štúdia astronómie v marci 2024. Krstný otec, Stanislav Šišulák, ju pokrstil nasvietením ultrafialovým žiarením, ktoré je zodpovedné za nádherné tvary a farby hmlovín.